miejscowości na wakacje
      Pomorze Środkowe
           + rozwiń wszystkie
      Pomorze Zachodnie
           + rozwiń wszystkie
      Tatry i Podhale
           + rozwiń wszystkie
      Karkonosze
           + rozwiń wszystkie
      Beskidy
           + rozwiń wszystkie
      Sudety
           + rozwiń wszystkie
      Jura Krakowsko-Częstochowska
           + rozwiń wszystkie
      Bieszczady
           + rozwiń wszystkie
      W górach
           + rozwiń wszystkie
      Kaszuby
           + rozwiń wszystkie
      Mazury
           + rozwiń wszystkie
szukaj w serwisie
Miejscowość:
Typ obiektu:
Obszar:
Województwo:
Nazwa obiektu:
Opis miejscowości Warto zobaczyć Fotografie Mapa Pogoda  
Gdańsk
obiekty noclegowe:  22 warto zobaczyć17 zdjęć w galerii21
Gdańsk jest jednym z największych ośrodków kulturalnych w północnej Polsce.
Kościół św. Katarzyny - Muzeum Zegarów Wieżowych    opis | galeria zdjęć: 3 | lokalizacja na mapie
Kościół, Gdańsk
fotografii: 3
lokalizacja na mapie
Podobnie jak wiele gdańskich wież, dzwonnicę św. Katarzyny udostępniono dla turystów. Z górnej galerii roztacza się interesujący widok, pozwalający spojrzeć na zabytkowy Gdańsk z zupełnie innej perspektywy. Po drodze na galeryjkę mija się sławny, złożony z 49 dzwonów karylion, można nawet przy nim przystanąć w czasie wybijania melodii, by obejrzeć funkcjonowanie mechanizmu grającego (wrażenie jest piorunujące, ale przez następny kwadrans nie mijają zaburzenia słuchu). Na niższej kondygnacji wieży mieści się kolejny oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, w którym są eksponowane stare mechanizmy zegarowe z XVII i XVIII w. Pierwszy mały zespół grających dzwonów rozdzwonił się już w XVI w. W 1738 r. w hełmie wieży pojawił się prawdziwy holenderski karylion z 35 dzwonów.

Muzeum Zegarów Wieżowych jest Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska poświęconym zegarmistrzostwu wieżowemu. Muzeum powstało w roku 1996, dnia 01 kwietnia, dzięki porozumieniu Zakonu OO. Karmelitów, władz miasta i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Mieści się ono w wieży karmelickiego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ul. Wielkie Młyny.

Muzeum Zegarów Wieżowych - do tej pory jedyne w Polsce - gromadzi i konserwuje mechanizmy zegarowe znaczące dla tego rzemiosła, które w miejscu swego przeznaczenia nie mogły już dłużej znaleźć odpowiednich warunków pracy. Wiele z nich zniszczyły wojny, pożary, w wielu przypadkach zmieniły się warunki w wieżach. Zgromadzona kolekcja nie jest może zupełna, ale jest reprezentatywna dla całego okresu rozwoju zegarmistrzostwa od XV do XX wieku. Oprócz niej, pracownicy Muzeum opiekują się szeregiem zabytkowych zegarów w miejscu ich pracy w całej Polsce.
Zegary mechaniczne na wieżach budowane były w Europie od końca XIII wieku (w Polsce od połowy XIV w.) aż do połowy obecnego stulecia. Ekspozycja ukazuje rozwój konstrukcji zegarów, przykłady mechanizmów z różnych epok, wiele oryginalnych części ze znanych ale nieistniejących zegarów.


Kościół św. Katarzyny jest najstarszym kościołem parafialnym w Gdańsku. Jego dzieje sięgają XII w. W 1298 r. przybyły do Gdańska Władysław Łokietek sprawował tutaj sądy. W 1555 r. kościół przejęli protestanci aż do roku 1945,kiedy przypadł on zakonowi Karmelitów.
strona główna | dodaj obiekt | kontakt | polityka prywatności | o firmie | regulamin | o Portalu